Kategórie
OEZ (https://www.oez.sk/)

Všeobecné schéma zapojenia fotovoltaického zdroja

Na všeobecnej schéme (Obr. 1) je znázornený príklad prevedenia fotovoltaického zdroja pracujúceho paralelne s distribučnou sieťou. Zdrojom elektrickej energie je fotovoltaické pole, ktoré je pomocou vedení spojené s meničom. V prípade väčšieho počtu paralelne radených stringov je treba zaistiť ochranu fotovoltaických panelov proti spätným prúdom a nadprúdovou ochranu káblov fotovoltaického pole pri poruche. Súčasne je tu riešená ochrana proti prepätiu (1). Jedná sa o dlhšie vedení medzi fotovoltaickým polom a meničom, je vhodné použiť zvodiče prepätia ako pri meniči, tak v blízkosti fotovoltaických polí. K zaisteniu údržby meniča je nutné splniť požiadaviek na jeho možné odpojenie od AC i DC strany, preto sú pri meniči inštalované DC odpínač (2) a AC odpínač (3). V prípade, že je funkčne zaietené, aby vypnutie (zapnutie) DC strany prebiehalo vždy bez záťaže, tzn. že AC strana bude vypínaná skôr a zapínaná následne, potom je možné na mieste DC strany použíť aj odpojovač.

Za AC odpínačom je inštalovaný zvodič prepätia (4), ktorý je doporučený predvšetkým následuje dlhé vedenie. Ďalej môže byť zapojené miestne meranie elektrickej energie vyrobené fotovoltaickým zdrojom, ktoré je následne pripojené cez istiaci prístroj k rozvádzači (5). V prípade fotovoltaického zdroje veľkého výkonu sú do rozvádzača pripojené cez istiace prístroje jednotlivé paralelne vetvy fotovoltaického zdroja. Rozvádzač a následný elektrický rozvod je chránený zo strany pripojenia k distribučnej sieti zvodičom prepätia (6). Meranie dodanej a sporebovanej energie (výroba a spotreba v mieste - zelený bonus) alebo len dodanej energie (iba výroba bez spotreby) predchádza hlavný odpínač rozvádzača (7). Rozvádzačodpínač a vedenie smerom k distribučnému rozvodu je chránené proti preťaženiu a skratu hlavným istiacim prístrojom (8).

Fotovoltaika_graf.jpg

V prípade väčšieho počtu paralelne radených stringov ve fotovoltaickom poli (Obr. 2) je nutné zaistiť ochranu fotovoltaických panelov proti spätným prúdom a nadprúdovou ochranu káblov.
Istenie stringov (9) je občas opomínané, a to v souvislosti s tým, že skratový prúd Isc fotovoltaického panelu je len o 10 až 20% väčší ako jeho menovitý prevádzkový prúd.
V prípade aplikácie s počtom stringov maximálne 3 nehrozí poškodenie panela poruchovým spätným prúdem vyvolaným skratom. Riziko tepelného preťaženia káblov vplyvom skratu je možné v tomto prípade riešiť ich vhodným predimenzovaním. Pri väčšom počte paralelnych stringov je nutné vzať do úvahy hodnotu možného spätného prúdu s ohľadem na maximální dovolený spätný prúd fotovoltaického panela.

Fotovoltaicke_pole.jpg