Kategórie
OEZ (https://www.oez.sk/)

Prečo ističochrániče LMF jednoducho nahradili ističochrániče OLE

Na prvý pohľad je zrejmé, že 1-modulové ističochrániče LMF majú polovičnú šírku oproti 2-modulovým ističochráničom OLE. To prináša významnú úsporu miesta pri vytváraní nových rozvádzačov a tiež pri rozširovaní existujúcich elektrických obvodov, kde je potrebné chrániť a istiť elektrické zariadenia.

V čom sú oba prístroje podobné alebo identické?

Oba majú rovnakú vypínaciu schopnosť Icn = 6 kA, čo znamená, že sú primárne určené pre použitie v domových inštaláciách, administratívnych budovách a v inštaláciách alebo častiach inštaláciach s nižšími skratovými výkony. Spoľahlivosť oboch prístrojov je - ako z hľadiska istenia, tak z hľadiska ochrany - založená na veľmi podobnej konštrukcií.

Základom oboch prístrojov je bimetal, skratová spúšť, zhášacie komory pre istenie a súčtový transformátor prúdu, vybavovacie relé a testovacie tlačidlo pre bezpečné chránenie.

Vybavovacie relé je extrémne citlivým zariadením, jeho úlohou je zaistiť vypnutie spoločného spínacieho systému pri veľmi nízkych rozdielových prúdoch pod 30 mA, čo je bežným štandardom pre väčšinu chráničov.

V čom sa prístroje líšia?

Ističochrániče LMF a OLE sa výrazne líšia, najmä čo sa týka spôsobu pripojenia. 1-modulové ističochrániče LMF majú v jednom module svorku ako pre fázový vodič, tak aj pre N vodič. Toto usporidanie bolo zvolené s ohľadom na zachovanie bezpečnostných izolačných vzdialeností medzi svorkami. Svorky majú menšie rozmery a sú umiestnené diagonálne. Rozsah pripojovacích svoriek 0,75 – 16 mm2 pre vodiče tuhé i ohybné s dutinkou pokrýva potrebu pre menovité prúdy od 2 A do 16 A s veľkou rezervou. Svorky sa doťahujú skrutkovačom PZ2 s maximálnym doťahovacím momentom 2,5 Nm.

Pre prepojenie ističochráničom LMF medzi sebou a s 1N ističi LMB alebo unikátnymi oblúkovými ochranami LMA sa používajú 12 modulové alebo metrové lišty LMS. Okrem toho je tiež možné prepojiť až 8 kusov ističochráničov LMF prepojovacími lištami s bežným 3N pólovým vypínačom MSN alebo MSO.

Čo ističochrániče LMF prinášajú naviac?

1. Úsporu miesta

LMF majú polovičnú šírku oproti OLE, čo je výhodné pri výrobe nových rozvádzačov a rozširovaní existujúcich obvodov.

2. Rozšírený sortiment pre viac aplikácií

LMF sú k dispozícií vrátane prevedenia G s oneskorením 10 ms, ktoré je vhodné pre obvody s mrazákmi alebo chladničkami. A LMF s menovitým prúdem 13 A je určený hlavne pre ochranu a istenie zásuvkových obvodov, ktoré sú vykonané Cu káblami o priereze 1,5 mm2.

3. Zvýšený komfort montáže i obsluhy

Pokiaľ použijete ističochrániče LMF v rámci systému MiniaMini s ističi LMB a prepojovacími lištami LMS, získáte v rozvádzači lepšiu prehľadnosť. Budete schopný o mnoho rýchlejšie identifikovať chybný obvod pri spojení N a PE vodičov  a nebudete potrebovať N mostíky.

4. Ističochrániče LMF sú v ponuke nie len v typu AC, ale tiež v typu A.

S rastúcim počtom spotrebičov vybavených elektronikou, ktoré generujú aj jednosmerné prúdy (napríklad spôsobené spínanými zdrojmi), narastá riziko, že chrániče typu AC nedokážu poskytnúť dostatočnú ochranu. Niekedy môžu tieto chrániče typu AC zlyhať. Zlyhávajú  najmä v prípade, že nebolo vykonávané pravidelné testovanie ich funkcie pomocou testovacieho tlačidla (odporúčame vykonávať aspoň jeden krát za 6 mesiacov). V reakcií na túto potrebu postupne vyraďujeme ističochrániče LMF typu AC a nahrádzame ich ističochráničmi LMF typu A. Očakávame, že do konca roku budouú ističochrániče LMF typu A bežne a trvale k dispozícií na všetkých predajných miestach. Tak budete môcť zaistiť zvýšenie bezpečnosti moderných inštalácií voči stále častejším problémom spojeným s jednosmernými prúdmi.

Mohlo by vás tiež zaujímať: