Kategórie
OEZ (https://www.oez.sk/)

Prístroje pre meranie a komunikáciu OEZ

Meranie je dôležitým faktorom pre správne rozhodnutia, či už ide o rozmer sedačky, hmotnosť piesku alebo spotrebu elektriny. Dnes sa preto zameriame na meranie elektrických veličín a jeho prínosy.

Najznámejšou veličinou, ktorú meriame, je energia. S meraním energie sa stretávame denne. Väčšina elektromerov vyžaduje ručné odpísanie nameraných hodnôt. Moderné zariadenia dokážu posielať dáta do úložiska, kde sú prístupné pre ďalšie spracovanie. Tento proces nazývame komunikácia. Podobne môžeme merať aj ďalšie elektrické veličiny, ako sú napríklad napätie, príkon, energia, účinník, vyššie harmonické a ďalšie. Dáta môžu byť uchovávané v prístroji alebo môžu byť prenášané do nadradeného systému, kde je možné ich ďalej spracovávať. Vyhodnotením týchto dát môžeme napríklad vytipovať technológie s najvyšším odberom energie a následne vykonať zmeny vedúce k úsporám. Dáta je možné tiež využívať k automatickému ovládaniu technológií, čo môže zvýšiť efektivitu využitia elektrickej energie a zároveň priniesť finančné úspory.

Najpredávanejšími prístrojmi na meranie a komunikáciu sú kompaktné ističe 3VA, ktoré je možné použiť v technológiách na sledovanie tokov energie. Ich hlavnou výhodou je, že nevyžadujú inštaláciu externých prúdových transformátorov ako napríklad pri analyzátoroch siete. 

Kompaktní istič 3VA s komunikačnými modulmi COM060 a COM100

Istič sám o sobe ako taký nemá internú pamäť. Hodnoty je možné odčítať priamo z displeja nadprúdovej spúšte alebo prostredníctvom komunikačných modulov COM060 a COM100 prenášať do nadradeného systému k ďalšiemu spracovaniu. Napríklad v sklárňach je potrebné monitorovať spotrebu energie, konkrétne štvrťhodinové maximá odobranej energie. Výkon pecí je možné regulovať a meranie prebieha na vstupe do objektu. Pokiaľ hrozí prekročenie štvrťhodinového maxima, nadradený systém zareaguje, zníži výkon pecí a zabráni nadmernému odberu energie.

Utlmenie výkonu pecí ako vyhnutie sa prekročeniu štvrťhodiny

Ďalšou skupinou prístrojov na meranie a komunikáciu tvoria analyzátory PAQ. Tie sú vhodné najmä tam, kde je nutné merať s vyššou presnosťou alebo kde by bola výmena ističa problematická. Analyzátory sú dodávané v prevedení na dvere rozvádzača, tak aj v prevedení na DIN lištu. Pri ich použití je nutné inštalovať externé prúdové transformátory.

Vľavo prevedenie do dverí rozvádzača, vpravo na DIN lištu

Ako príklad si môžeme predstaviť priemyselný areál s výrobnou FVE. Majiteľ areálu má okrem výroby a batériového úložiska aj nájomníkov, ktorí mu platia za spotrebovanú energiu. Cena energie sa ale počas dňa mení. Majiteľ navyše môže nájomníkom predávať energiu vyrobenú v spomínanej FVE. Aby mohol majiteľ spravodlivo rozúčtovať spotrebovanú energiu, potrebuje jej spotrebované množstvo naviazať na konkrétny čas, kedy bolo dané množstvo spotrebované. Vďaka analyzátorom a zberu dát z nich môže takéto vyúčtovanie jednoducho pripraviť. Využíva zároveň informácie z 4Q elektromeru a WATTrouteru FVE.

Zber dát v rámci celého areálu s FVE

Analyzátory PAQ sa dajú využiť aj v prípadoch, kde nie je možné odovzdávať dáta nadradenému systému. Majú internú pamäť až 1 GB a niektoré prevedenia sú vybavené aj analógovými a digitálnymi vstupmi a výstupmi. Ich pomocou je možné priamo ovládať ďalšie technológie prostredníctvom stýkačov či iných prístrojov.

Skupina prístrojov na meranie a komunikáciu zahŕňa aj modulárne prístroje, ako sú ističe a oblúkové ochrany s nadprúdovou ochranou. Tieto prístroje sú schopné merať veličiny a odovzdávať dáta podobne ako kompaktné ističe 3VA a analyzátory PAQ. Nemajú ale vlastnú pamäť, a preto sa bezdrôtovo pripájajú ku komunikačnému rozhraniu Powercenter 1000. Z Powercenter 1000 je možné dáta vyčítať pomocou smartfónu alebo tabletu. Dáta je možné zároveň prenášať cez Modbus TCP do nadradeného systému.

Istič 5SL6 COM a oblúková ochrana s nadprúdovou ochranou 5SV6 COM

Nesmieme zabudnúť ani na komunikačný spínač, ktorý je možné pripojiť na ďalšie modulárne prístroje, ktoré nie sú určené na meranie veličín. Pomocou tohto komunikačného spínača môžeme získavať informácie o zapnutí/vypnutí, vybavení, prevádzkových cykloch, a dokonca teplote pridruženého modulárneho prístroja.

LTN, LMF, LFN a ďalšie modulárne prístroje + komunikačný spínač 5ST3

Všetky vyššie uvedené prístroje je možné pripojiť buď do existujúceho nadradeného systému, alebo vytvoriť nový spoločný systém, kde budú dáta prístupné na jednom mieste. Na to slúži Powercenter 3000, ktorý nielen dáta zhromažďuje, ale ponúka aj široké možnosti ich zobrazenia. Powercenter 3000 obsahuje webové rozhranie, ku ktorému sa môžeme pohodlne pripojiť. Dáta je možné ukladať aj na cloudové úložisko a pristupovať k ním zo vzdialených miest.

Powercenter 3000 umožňuje zasielanie notifikácií na e-mail. Ak je prekročená užívateľsky nastavená hodnota niektorej z meraných veličín, je na definovaný e-mail odoslaná správa.

Zber, vizualizácia a distribúcia dát = Powercenter 3000

V rámci tohto systému máme na jednom mieste dáta zo všetkých pripojených zariadení a môžeme sledovať a analyzovať práve tie parametre danej elektroinštalácie, ktoré potrebujeme. Môžeme sledovať celkový odber a zamedziť pokutám za prekročenie zazmluvneného objemu. Je možné identifikovať technológiu, ktorá má neúmerne vysokú spotrebu, a vykonať úpravu alebo výmenu. Sledovaním meraných hodnôt môžeme dokonca zamedziť havárii technológie a riešiť potenciálny problém skôr, než nastane. Na základe analýzy dát je možné navrhnúť opatrenia, ktoré v konečnom dôsledku ušetria nemalé finančné prostriedky.      

Meranie sa oplatí. Sledovanie spotreby a riadenie energie je čím ďalej tým dôležitejšie. Dokladá to aj tlak na väčšie firmy, aby zaistili efektívny manažment hospodárenia s energiami. Prístroje na meranie a komunikáciu OEZ vytvárajú certifikovaný systém manažmentu hospodárenia s energiou podľa ISO 50001. Pri ich implementácii a následnej obhajobe certifikátu ISO nie je nutné podstupovať energetické audity predpísané zákonom.

Príklady reálneho využitia v praxi vrátne príkladov z tohto článku nájdete tu.