OEZ (https://www.oez.sk/)

Opravy a úpravy rozvádzačov nn. Čo vyplýva z legislatívy?

Nariadenie vlády č. 148/2016 Z.z. o sprístupňovaní elektrického zariadenia určeného na používanie v rámci určitých limitov napätia na trhu vyvolalo diskusiu elektrotechnikov o tom, čo a kto môže vykonávať a meniť v existujúcich prevádzkovaných elektrických rozvádzačoch nn. Odborná verejnosť rieši, aké dôsledky vyplývajú z legislatívy pre osoby, ktoré do rozvádzača nejakým spôsobom zásadnou.

NV 148/2016 Z.z. definuje pojem výrobok a jeho uvedenie na trh. Vyplýva z nej, že elektrický rozvádzač je výrobkom a podľa toho sa k nemu tiež musí pristupovať nie len pri jeho dodaní a inštalácii, ale aj po celú dobu jeho životnosti.

Legislatíva nám ďalej hovorí, že za bezpečnosť výrobku (uvedeného na trh podľa zákona. č. 56/2018 Z.z.,  označeného CE, a je k nemu výrobcom vypracované EU vyhlásenie o zhode) zodpovedá výrobca po celú dobu jeho životnosti. Výrobky teda je možné iba opravovať, inak (pri úprave alebo rekonštrukcii) sa stávame ich výrobcom. Ďalej je potrebné si uvedomiť, že výrobca musí vykonať overenie návrhu a kusové overenie. To znamená, že pokiaľ subjekt iný ako pôvodný výrobca vykoná do rozvádzača zásah, ktorý nie je len opravou, stáva sa tak výrobcom a je povinný splniť všetku legislatívu ako pri novom rozvádzači – podľa STN EN 61439 (EU vyhlásenie o zhode, štítok, charakteristiky rozhrania, návod k použitiu … - podľa jednotlivých častí tejto normy).

Základné zásady

Vzhľadom k vyššie uvedenému pri zásahu do rozvádzačov odporúčame v dokumentácií presne definovať, či ide o opravu alebo úpravu (rekonštrukciu) rozvádzačov – jednotne v celej dokumentácii. Toto určenie je následne podkladom pre vykonanie revízie. Rovnako je vhodné zdokumentovať stav zariadenia pred a po vykonaných prácach. Pri vykonaní opravy je nutné dodržiavať všetky požiadavky pôvodných noriem, tzn. neposudzovať rozvádzače podľa noriem existujúcich – v prípade opravy v rozvádzačoch zostáva štítok a rozvádzač vtedy musí zodpovedať normám platným v dobe výroby rozvádzačoch uvedených na tomto štítku.

 

Oprava verzus úprava

 A čo je vlastne možné považovať za opravu a čo už za úpravu (rekonštrukciu) rozvádzača? V našej legislatíve existuje pre pojem „oprava“ niekoľko definícií, ktoré si v zásade nijak neodporujú. Podľa nášho názoru „opravu“ najlepšie vystihuje zákon č. 595/2003 Z.z., o dani z príjmov, v ktorom sa píše: predstavuje odstránenie fyzického opotrebenia a poškodenia obchodného majetku za účelom jeho uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu.  Za opravu sa považuje aj udržiavanie majetku v dobrej kondícii, čím sa zabraňuje nadmernému opotrebovaniu a zamedzuje sa vzniku poškodenia. V ďalšom bode sa definuje: Technické zhodnotenie (úprava) – hovorí o zásadnej zmene technických parametrov obchodného majetku čo má za následok zmenu jeho účelu, rozšírenie účelu a využiteľnosti.

      

   

Obr. 1: rozvádzač pred opravou; Obr.2: rozvádzač po oprave

Ako sa „oprava a úprava“ dotýka „náhrad a retrofitov“

Vedľa toho sme si v OEZ už skôr definovali  pojmy "náhrada" a "retrofit“ ako: „výmena skôr vyrábaného prístroja prístrojom novým bez nutnosti zásahu do konštrukcie elektrického rozvádzača.“ *)  Z toho vyplýva, že v prípade náhrad a retrofitov vo väčšine prípadov ide o opravu.

      

   

Obr. 3,4: príklady retrofitov ističov nad 630A, vľavo prostredníctvom kompaktného ističa Modeion, vpravo vzduchový istič Arion 

O opravu ide pri náhrade ističa s rovnakým alebo nižším menovitým, prúdom, rovnako ako pri výmene výsuvného prevedenia ističa za pevné a naopak, pokiaľ však nedôjde k navýšeniu tepelných strát v rozvádzačoch. K zváženiu potom zostáva prípadne doplnenie signalizačných a ovládacích obvodov (motorové a ručné pohony, napäťové a podpäťové spúšťe, signalizačné kontakty, popr. komunikácia). Z pohľadu elektrotechnických vlastností by nemalo prísť k žiadnej podstatnej zmene, ktorá by ovplyvnila parametre rozvádzačov. Otázkou ale je, či  by to, napr. v prípade súdneho sporu, niekto neposudzoval za technické zhodnotenie.

 

V ďaľšej časti sa zameráme na riešenie opráv elektrických rozvádzačov a náhrad skôr vyrábaných prístrojov s využitím praktických pomôcok OEZ.

 

*)  Poznámka:  Retrofitom nazývame taký druh náhrady skôr vyrobeného prístroja, ku ktorému je potreba určitej špeciálnej odbornej znalosti a zručnosti a nie je ju schopný spoľahlivo vykonať bežný, nezaškolený elektrikár. Spravidla sa týka ističov nad 630 A.